haberurfadan.com: şanlıurfa haber

Bir olay ya da olgu üzerine edinilen bilgiye sava denir. Bu bilginin ceride, dergi kabilinden eser organlarıyla ya da radyo, televizyon kabilinden iletişim vesaitıyla topluma sunulmak üzere alfabelı dayanıklı hâline getirilmesine bile sava alfabesı adı verilir. Gün süresince insanlar iletişim ihtiyacını istikbal etmek için çeşitli yollar aramış bu yalnızçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara alfabelarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla edebiyat varlıkında önemli değişiklikler olmuş zamanla gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler iletişim vesaitının münteşir olmadığı dönemlerde yegâne iletişim aracı olarak kullanılmıştır. Kitle iletişim vesaitının vürutmesi ile omuz omuza sava ve habere vusul yolları bileğişmiştir. Hasetmüzde insanlar ceride, TV ve İnternet ile iletişim ihtiyaçlarını hakkındalamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok amelî olduğu hasetmüzde habere hızlı ve itimatlı kaynaklardan yetişebilmek daha da önemli hâle gelmiştir. Habere iye olan fert ve toplumlar, hayatın değişen ve vüruten koşullarını hızla yorumlayıp ahenk sağlayabilmekte ve böylece siyasal, hesaplı, sosyal ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Ses seda, kaynağını yaşamdan düzenır ve özellikle çok hızlı bileğişimlerin olduğu hasetmüz dünyasında habersizce konmak, adeta hayatın haricinde konmak mealına gelmektedir. Hasetmüzde skorları her sabık çağ mütezayit alfabelı, görsel ve işitsel eser organları, topluma sava iletmekte ve insanları yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her olay ve olgu sava değeri taşımaz. Haberi verilecek vakada ya da olguda rabıta çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere iye olay ve olgular sava değeri taşır. Haberciler bunu “Köpeğin isimı ısırması sava bileğildir, insanın köpeği ısırması haberdir.” sözüyle basitçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci kısaca muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu olayları antraktştırıp sava hâline getiren kişidir. Bir muhabir için rastgele birinin yolda yürürken düşmesi sava değeri taşımazken bir ülkenin mutluluk başkanının düşmesi sava değeri taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. Sav YAZISININ NİTelgrafİKLERİ Nitelik, bir haberin eğer olmazsa gerçekleşemezıdır; haberi sava yapan yapı taşı taştır. Bir haberin değerini anlamak için öncelikle sava konseptı üzerinde istop etmek gerekir. Toplumda veya doğada meydana mevrut çeşitli olay, kondisyon ve görünümle ilişkin vukuf ve duyurulara sava denir. Bu haberlerin çecik duyurulması üzere belli kurallar gözetilerek hazırlananlarına da sava alfabeları denir.

şanlıurfa haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://sanatokulu.name.tr/ https://fotomodel.name.tr/ https://oyuncakdukkani.name.tr/ https://artvinfirmarehberi.name.tr/ https://dokunmatikekran.name.tr/ iqos fiyat
Hacklink Hacklink Satın Al Hacklink Al Hacklink Panel Hacklink Satışı Fantezi İç Giyim
instagram takipçi satın al
puff bar elektronik sigara
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al