Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı şimal Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Paşa, Erbil şehremaneti Reis beyıydı. Anası İsmet Hatun, uzun yıllar Kerkük mebusu olarak görev yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Koca’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Fasıl Reis beyı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Yönetmenü Büyüklük Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın başüstüneğu kadar soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türkçe ilköğretiminin arkası sıra Beyrut Amerikan Kolejini bitirdi. Üç yıl Bentdat Tababet Fakültesi’ne devam etmiştir. Henüz sonra eğitimini İstanbul Tababet Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’de tababet doktoru olarak çıkışlı olmuştur.
Ankara örnek Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in yanında pediatri mahirı başüstüne. Uzmanlık sonrası çhileışmalarını Harvard Üniversitesi’ne ilişkilı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 senesinde ailesiyle beraberinde Ankara’evet yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tababet Fakültesi’nde1949 senesinde doçent, 1955 senesinde da profesör başüstüne.
İhsan Doğramacı, 1955 senesinde Ankara Üniversitesi’ne ilişkilı Çocuk Sağlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 senesinde Ankara Üniversitesi Rektörü başüstüne ve bu görevini 1965 yılına denli sürdürdü. 1965-1967 döneminde de Tutarlı şark Yol Üniversitesi Mütevelli Kurul Mirkanlığını yürüttü. 1967 senesinde Hacettepe Tababet Fakültesi ile Çocuk Sağlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına denli bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonra Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 senesinde, Türkiye’deki yükseköğretim sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları derunin Türkiye’ye çağrı edildi.
İhsan Doğramacı 1981 senesinde kurulan Yükseköğretim Oturmuş’nun ilk başkanı olarak görev aldı. Bu görevini ortalama 11 yıl sürdürdü. Mirkanlığı döneminde erdemliöğretimde okullaşma tahminında hızlı bir enseış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşcevher kelleladı. Bilimsel yayınlarda da resmî artmalar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, zaman sayıları 50’ye yakın Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 senesinde kurmuştur. Büyüklük Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş başüstüneğu Bilkent Üniversitesi Ekonomi bölümünde eğitim görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da henüz 31 yaşındayken Dünya Keyif Örgütü’nün yapıunda görev almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına mevla olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tababet merkezlerinin ve okullarının kurulmasına bizzat öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Dünya Keyif Asamblesinde 6 yıl boyunca Türk delegasyonunun kellekanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri başkanı ve Asamblenin ikinci başkanı olarak görev almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in program komitesine üç periyot, Yönetim Kuruluna da dü periyot reislik fail Doğramacı 1968 senesinde kellekanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek yüzyıl boyunca başkan ve genel direktörlüğü görevini yürütmüştür. Yaşamı boyunca kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu kellekanlığını yürütürken, Büyüklük Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın yıllarca kellekanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Dolaysızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok sayıda ödül, madalya ve nişhatıran sahibi olmuştur. Aralarında ABD Mürekkep Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mısır’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri hekim unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tababet ve dirlik bilimleri meydanında çok sayıda bilimsel makalesi, eser sektörü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arabi, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok yararlı derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 senesinde Viyana’da yapılan bir törenle kendisine Amerikan barış, Hak ve şiringörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kadar birbunca devletin başkanı Profesör Doğramacı’evet ülkenin en erdemli nişanlarını sunmuşlardır. Mısır Parlamentosu ve pek çok millî müessese Doğramacı’evet en kıymetli ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Majör Herkes Meclisi kendisine Büyüklük Üstün Bakım Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın ortalama 95 senelik dirimı çocuklara, jönlere ve bütün insanlığa özen aşkıyla mazitir. Kendisi, sadece Türkiye’ye değil dünyanın pek çok ülkesine verdiği özen ve sunduğu katkılarla dirlik, eğitim ve marifet derunin yarattığı kurumlarla daim yolırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipci satin al Seo Fiyatları https://sanatokulu.name.tr/ https://fotomodel.name.tr/ https://oyuncakdukkani.name.tr/ https://artvinfirmarehberi.name.tr/ https://dokunmatikekran.name.tr/ iqos fiyat
Hacklink Hacklink Satın Al Hacklink Al Hacklink Panel Hacklink Satışı Fantezi İç Giyim
puff bar elektronik sigara
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al